שוב אותו הכאב: למה כואב לנו אחרי אימון ספורט?

כאבים אחרי אימון כושר

המון אנשים, במיוחד כאלו שמתאמנים ללא מאמן או מאמנת כושר אישית, סובלים לאחר אימון גופני משרירים תפוסים, כאבי גב וצוואר. זה טבעי ושכיח אבל לעיתים הכאבים מסרבים לחלוף ואף מתגברים. כיצד תדעו שמשהו אצלכם לא תקין וכיצד לגשת נכון אל הבעיה?

לחצו ליצירת קשר עם אורתופד ספורט מומחה

כשמתחילים להתאמן, אחרי תקופה ארוכה על הספה, כולם חשים את הכאבים של האימון ביום או ביומיים שאחרי. על כן רבים פורשים הרבה לפני שהם הגיעו בכלל לרמת כושר סבירה, בעוד שהמנוי בחדר הכושר ממשיך לרוץ מדי חודש בחודשו.

אימון EMS – השיטה המהפכנית שדורשת 20 דקות בלבד! – הרשמו עכשיו

הכאבים הללו בשרירים, בגב, בצוואר או במפרקים הם שכיחים מאוד, וגם אם תתאמנו נכון עם מאמן אישי, עדיין לא תוכלו להתחמק מהם. אין קסמים בעניין הזה.

מתי הכאב לא עובר?

יש שני סוגים מרכזיים של כאבים: טובים – אותם נחווה לרוב לאחר אימון והם עדות לכך שהשרירים שהופעלו אכן קיימים. מדובר בכאבים של שרירים שעבדו והתכווצו. מה שנקרא "להרגיש אותם". ויש את הכאבים הרעים – אם הרבה לאחר האימון הכאב נמשך והוא חזק מדיי, אז יש כבר בעיה שצריך לטפל בה בהקדם.

כאב 1 שצריך להדאיג: כאב מושהה

יש כאבים שמופיעים לא במהלך האימון ולא ביום יומיים לאחריו, אלא הרבה אחרי. הכאבים הללו עלולים להצביע על מאמץ יתר ועל כך שהשרירים לא נבנו אלא מתפרקים. יש אפילו מקרים של פירוק קיצוני מאוד שמתבטא בהגבלה בתנועה. הכאב עשוי לבוא לידי ביטוי אף בשתן כהה ובנזק בכליות!

כאבי שרירים אחרי אימון ספורט
מדובר בכאבים של שרירים שעבדו והתכווצו. מה שנקרא "להרגיש אותם".

כאב 2 שצריך להדאיג: דלקות וקרעים בשריר

יש כאבים שמופיעים בגיד או בשריר כבר במהלך האימון, מיד לאחר האימון וכך סתם לפתע באמצע הלילה. קריטי להיות ערניים לעוצמת ולתדירות הכאבים כי יש בהם יש להתריע על דלקת חמורה שתחמיר אף יותר אם לא תבוא על טיפולה.

כאב 3 שצריך להדאיג: כאבים חדים ופתאומיים

מכירים את זה שאתם עושים תנועה לא נכונה ומצטערים על זה כל כך? עשויים להופיע כאבים וחשוב מאוד להיות מודעים לכך שהם חולפים. אם הם לא, אז חשוב לגשת לבדיקה כדי לוודא שאין פציעה חמורה.

כך מטפלים – תרופות נוגדות דלקת

יש לא מעט טיפולים תרופתיים שעושים לספורטאים ולמתאמנים חיים קלים יותר באשר לכאבים לאחר אימון. כמובן שלא לוקחים אותן כמו סוכריות ולא בגלל כל כאב שיש, אלא כשהעניינים מסתבכים וכבר אין ברירה.

תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות הן המקובלות לטיפול בכאבים ברקע של פציעות ספורט למיניהן. רופאים מתחום האורתופדיה ורופאים מתחום רפואת הספורט רושמים אותן לפציינטים הכאובים. יש במשפחת התרופות כאלו שמחייבות מרשם אבל גם כאלו שלא.

הרשמו עכשיו לאימון EMS ותגידו "ביי ביי" לכאבים! – להרשמה